CBS 11 Header TXA 21 Header MeTV Header KRLD Header The Fan Header
Two Great Apps: CBS DFW Weather App: iPhone App Store | Android App Coming Oct | Download
                                   CBS Local App: The Latest From CBS DFW On Your Device | iOS & Android | Download
                                   -Including Breaking News Notifications, Audio and Video from CBS DFW

High School Sports

AP Top 10 High School Football – How They Fared

View Comments

Sports Fan Insider

Keep up with your favorite teams and athletes with daily updates.
Sign Up

TEXAS (AP) – Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A:

1. Allen (3-0) idle.

2. Katy (2-0) vs. Beaumont West Brook, Saturday.

3. Euless Trinity (4-0) beat Irving 64-0.

4. DeSoto (4-0) beat Round Rock Stony Point 42-7.

5. Cibolo Steele (4-0) beat SA Southwest 49-24.

6. Coppell (3-0) idle.

7. Southlake Carroll (3-0) idle.

8. Converse Judson (4-0) beat SA Churchill 40-33.

9. Arlington Martin (3-0) idle.

10. Lufkin (3-1) lost to Longview 24-10.

Class 4A:

1. Lake Travis (4-0) beat Kerrville Tivy 56-14.

2. Denton Ryan (4-0) beat Mesquite 28-22.

3. Brenham (3-0) idle.

4. Stephenville (3-1) lost to Lewisville Hebron 10-6.

5. Smithson Valley (4-0) beat SA Wagner 28-17.

6. Dallas Highland Park (3-1) idle.

7. Port Lavaca Calhoun (4-0) beat Cuero 35-0.

8. Cedar Park (3-1) beat Austin High 69-0.

9. Kerrville Tivy (2-2) lost to Lake Travis 56-14.

10. Manvel (4-0) beat Houston Sharpstown 42-0.

Class 3A:

1. Tyler Chapel Hill (4-0) beat Hallsville 29-22.

2. Wimberley (3-0) beat La Vernia 49-6.

3. Henderson (4-0) beat Center 51-15.

4. Argyle (4-0) beat Burkburnett 31-3.

5. Coldspring-Oakhurst (4-0) beat Orangefield 50-0.

6. Gilmer (4-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 21-7.

7. Celina (3-0) vs. Melissa, Friday.

8. Alvarado (3-0) idle.

9. Lindale (4-0) beat Kaufman 49-13.

10. West Columbia (2-0) beat Houston Kashmere 34-26.

Class 2A:

1. Refugio (3-0) idle.

2. Godley (4-0) beat Clyde 35-6.

3. Schulenburg (3-0) idle.

4. Idalou (3-1) beat Lubbock Roosevelt 38-0.

5. Daingerfield (2-1) vs. Texarkana Pleasant Grove, Friday.

6. Hempstead (3-0) beat Brookshire Royal 28-0.

7. Tatum (2-1) idle.

8. New Boston (3-1) beat Longview Spring Hill 28-7.

9. Newton (2-1) lost to Silsbee 21-20.

10. Arp (3-1) beat Palestine Westwood 28-27.

Class 1A:

1. Ganado (4-0) beat El Maton Tidehaven 42-0.

2. Mart (3-1) lost to Rogers 43-42.

3. Mason (3-0) idle.

4. Tenaha (4-0) beat Garrison 21-20.

5. Garrison (3-1) lost to Tenaha 21-20.

6. Muenster (3-0) vs. Sadler S&S Consolidated, Friday.

7. Clarksville (2-0) idle.

8. Goldthwaite (3-1) beat San Angelo Grape Creek 43-0.

9. Albany (4-0) beat Hamlin 56-14.

10. Windthorst (3-1) beat Seymour 65-32.

(Copyright 2011 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

View Comments