TRAFFIC ALERT: WB LBJ down to one lane at the Dallas North Tollway after a crash, fuel spill.| Check Traffic

High School Sports

Top 10 High School Football Teams, How They Fared: 9/23-9/27

View Comments

TEXAS (AP) – Schedule for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Sept. 23-27.

Class 5A

1. Allen (3-0) at Plano, Friday.

2. Katy (3-0) vs. Katy Seven Lakes, Friday.

3. Euless Trinity (4-0) vs. Colleyville Heritage, Friday.

4. DeSoto (4-0) vs. NOAH, Friday.

5. Cibolo Steele (4-0) at Austin High, Friday.

6. Coppell (3-0) vs. Saginaw, Friday.

7. Southlake Carroll (3-0) vs. Keller Fossil Ridge, Friday.

8. Converse Judson (4-0) vs. SA Madison, Friday.

9. Arlington Martin (3-0) vs. Arlington Bowie, Friday.

10. Longview (3-1) at Abilene, Saturday.

Class 4A

1. Lake Travis (4-0) vs. Dripping Springs, Friday.

2. Denton Ryan (4-0) vs. Lake Dallas, Friday.

3. Brenham (3-0) at Magnolia West, Friday.

4. Smithson Valley (4-0) vs. New Braunfels Canyon, Friday.

5. Dallas Highland Park (3-1) at Rockwall, Friday.

6. Port Lavaca Calhoun (4-0) vs. Rockport-Fulton, Friday.

7. Cedar Park (3-1) at Austin Vandegrift, Friday.

8. Manvel (4-0) vs. La Marque, Friday.

9. Stephenville (3-1) at Mesquite Horn, Friday.

10. Pearland Dawson (4-0) at Santa Fe, Friday.

Class 3A

1. Tyler Chapel Hill (4-0) at Lindale, Friday.

2. Wimberley (3-0) at Sealy, Friday.

3. Henderson (4-0) vs. Texarkana Liberty-Eylau, Friday.

4. Argyle (4-0) vs. Prosper, Friday.

5. Coldspring-Oakhurst (4-0) at Cleveland Tarkington, Friday.

6. Gilmer (4-0) vs. Daingerfield, Friday.

7. Celina (3-0) vs. Paris, Friday.

8. Lindale (4-0) vs. Tyler Chapel Hill, Friday.

9. Alvarado (3-0) at Bridgeport, Friday.

10. West Columbia (2-0) at Bay City, Friday.

Class 2A

1. Refugio (3-0) at Skidmore-Tynan, Friday.

2. Godley (4-0) vs. Breckenridge, Friday.

3. Schulenburg (3-0) vs. Bloomington, Friday.

4. Idalou (3-1) idle.

5. Daingerfield (2-1) at Gilmer, Friday.

6. Hempstead (3-0) vs. Altair Rice, Friday.

7. Tatum (2-1) vs. Pittsburg, Friday.

8. New Boston (3-1) vs. Hughes Springs, Friday.

9. Arp (3-1) vs. Gladewater, Friday.

10. Rogers (4-0) vs. Franklin, Friday.

Class 1A

1. Ganado (4-0) vs. Rosenberg George Ranch, Friday.

2. Tenaha (4-0) vs. New London West Rusk, Friday.

3. Mason (3-0) at Ingram Moore, Friday.

4. Muenster (3-0) at Wolfe City, Friday.

5. Clarksville (2-0) vs. Omaha Pewitt, Friday.

6. Mart (3-1) vs. Goldthwaite, Friday.

7. Garrison (3-1) vs. San Augustine, Friday.

8. Albany (4-0) vs. Coleman, Friday.

9. Goldthwaite (3-1) at Mart, Friday.

10. Windthorst (3-1) at Petrolia, Friday.

(Copyright 2011 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

View Comments