CBS 11 Header TXA 21 Header MeTV Header KRLD Header The Fan Header
CBS DFW WEATHER APP: iPhone App Store | Android App Coming Soon | More Information

High School Sports

Class 5A High School Football Playoff Scores & Pairings

View Comments

Sports Fan Insider

Keep up with your favorite teams and athletes with daily updates.
Sign Up

CLASS 5A

DIVISION I

Region I

Area

EP Franklin (10-1) vs. Arlington Bowie (8-3), 3 p.m. Friday, Midland’s Grande Communications Stadium

Cedar Hill (8-3) vs. Southlake Carroll (11-0), 11 a.m. Saturday, Arlington’s Cowboys Stadium

San Angelo Central (9-2) vs. Arlington Martin (10-1), 7:30 p.m. Friday, Arlington’s Cravens Field

Euless Trinity (11-0) vs. Allen (11-0), 2 p.m. Saturday, Arlington’s Cowboys Stadium

Region II

Area

Dallas Skyline (11-0) vs. DeSoto (10-1), 5 p.m. Saturday, Irving Schools Stadium

Klein Oak (8-3) vs. Austin Westlake (9-2), 4 p.m. Saturday, Spring’s Klein Memorial Stadium

Garland (9-2) vs. Mesquite (6-5), 6 p.m. Friday, Arlington’s Cowboys Stadium

The Woodlands (10-1) vs. Round Rock Westwood (10-1), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Region III

Area

Cypress Fairbanks (11-0) vs. Katy Cinco Ranch (9-2), 1 p.m. Saturday, Katy’s Rhodes Stadium

Galena Park North Shore (8-3) vs. Fort Bend Hightower (9-2), 7 p.m. Friday, Deer Park

Cypress Falls (10-1) vs. Houston Lamar (9-2), 7 p.m. Friday, Houston’s Tully Stadium

Deer Park (10-1) vs. Pearland (9-2), 7 p.m. Friday, Galena Park ISD Stadium

Region IV

Area

SA Churchill (6-5) vs. SA Warren (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Comalander Stadium

Del Rio (9-2) vs. Harlingen (11-0), 5 p.m. Saturday, San Antonio’s Comalander Stadium

SA Madison (7-4) vs. SA East Central (8-3), 7:30 p.m. Friday, East Central

Laredo United (8-3) vs. San Benito (9-2), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Cabaniss Stadium

DIVISION II

Region I

Area

EP Montwood (9-2) vs. Abilene (8-3), 7 p.m. Friday, Midland’s Grande Communications Stadium

Mansfield (10-1) vs. Denton Guyer (8-3), 8 p.m. Saturday, Arlington’s Cowboys Stadium

Amarillo (8-3) vs. Abilene Cooper (8-3), 2 p.m. Saturday, Lubbock’s Jones Stadium

Mansfield Timberview (9-2) vs. Lewisville Marcus (10-1), 5 p.m. Saturday, Arlington’s Cowboys Stadium

Area

Garland Sachse (8-3) vs. Longview (10-1), 2 p.m. Saturday, Dallas’ Kincaide Stadium

Spring Dekaney (9-2) vs. Pflugerville (5-6), 2 p.m. Saturday, Waller

Garland Rowlett (7-4) vs. Copperas Cove (10-1), 9 p.m. Friday, Arlington’s Cowboys Stadium

Spring Westfield (8-3) vs. Leander (8-3), 1 p.m. Saturday, Brenham

Region III

Area

Cypress Woods (9-2) vs. Katy (11-0), 7 p.m. Friday, Cypress’ Berry Center

La Porte (10-1) vs. Fort Bend Bush (8-3), 1 p.m. Saturday, Deer Park

Alief Taylor (7-4) vs. Houston Memorial (8-3), 6 p.m. Saturday, Houston’s Crump Stadium

Port Arthur Memorial (10-1) vs. League City Clear Springs (8-3), 1 p.m. Saturday, Baytown’s Stallworth Stadium

Region IV

Area

Cibolo Steele (11-0) vs. Northside Brandeis (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Heroes Stadium

Laredo Alexander (11-0) vs. Brownsville Pace (9-2), 4 p.m. Saturday, McAllen

SA Reagan (10-1) vs. Northside O’Connor (7-4), 2 p.m. Saturday, San Antonio’s Heroes Stadium

McAllen Memorial (11-0) vs. Weslaco (10-1), 7:30 p.m. Friday, Weslaco

(© Copyright 2011 The Associated Press. All Rights Reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

View Comments
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 42,247 other followers