CBS 11 Header TXA 21 Header MeTV Header KRLD Header The Fan Header
SPORTS: Ron Washington makes statement on his resignation as Texas Rangers Manager Read More

High School Sports

Class 5A High School Football Playoff Scores & Pairings

View Comments

Sports Fan Insider

Keep up with your favorite teams and athletes with daily updates.
Sign Up

NORTH TEXAS (AP) – Here are scores from this weekend’s 5A playoff games:

CLASS 5A

DIVISION I

Region I

Area

Arlington Bowie 49, EP Franklin 24

Southlake Carroll 40, Cedar Hill 7

Arlington Martin 43, San Angelo Central 12

Euless Trinity 28, Allen 21

Regional

Arlington Bowie (9-3) vs. Southlake Carroll (12-0), 5 p.m. Saturday, Bedford’s Pennington Field

Arlington Martin (11-1) vs. Euless Trinity (12-0), noon Saturday, Bedford’s Pennington Field

Region II

Area

Dallas Skyline 41, DeSoto 31

Klein Oak 38, Austin Westlake 28

Mesquite 24, Garland 21, OT

The Woodlands 21, Round Rock Westwood 14

Regional

Dallas Skyline (12-0) vs. Klein Oak (9-3), 7 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Mesquite (7-5) vs. The Woodlands (11-1), 1 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Region III

Area

Cypress Fairbanks 21, Katy Cinco Ranch 14

Fort Bend Hightower 34, Galena Park North Shore 21

Houston Lamar 35, Cypress Falls 34

Pearland 47, Deer Park 7

Regional

Cypress Fairbanks (12-0) vs. Fort Bend Hightower (10-2), 1 p.m. Saturday, Houston’s Tully Stadium

Houston Lamar (10-2) vs. Pearland (10-2), 1 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium

Region IV

Area

Warren 42, SA Churchill 24

Harlingen 37, Del Rio 34

SA Madison 48, SA East Central 31

Laredo United 24, San Benito 17

Regional

SA Warren (11-1) vs. Harlingen (12-0), time TBD Saturday, Corpus Christi’s Buccaneer Stadium

SA Madison (8-4) vs. Laredo United (9-3), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Buccaneer Stadium

——

DIVISION II

Region I

Area

Abilene 35, EP Montwood 18

Mansfield (10-1) vs. Denton Guyer (8-3)

Abilene Cooper 21, Amarillo High 14

Mansfield Timberview 27, Lewisville Marcus 21

Regional

Abilene (9-3) vs. Mansfield-Denton Guyer winner, time TBD Saturday, Abilene’s Shotwell Stadium

Abilene Cooper (9-3) vs. Mansfield Timberview (10-2), 6 p.m. Saturday, Abilene’s Shotwell Stadium

Region II

Area

Longview 59, Garland Sachse 35

Spring Dekaney 48, Pflugerville 10

Garland Rowlett 48, Copperas Cove 38

Spring Westfield 13, Leander 7

Regional

Longview (11-1) vs. Spring Dekaney (10-2), 2 p.m. Saturday, Corsicana

Garland Rowlett (8-4) vs. Spring Westfield (9-3), 2 p.m. Saturday, Georgetown

Region III

Area

Katy 44, Cypress Woods 30

La Porte 42, Fort Bend Bush 6

Houston Memorial 27, Alief Taylor 7

Port Arthur Memorial 38, League City Clear Springs 35

Regional

Katy (12-0) vs. La Porte (11-1), 6 p.m. Saturday, Houston’s Tully Stadium

Houston Memorial (9-3) vs. Port Arthur Memorial (11-1), 1 p.m. Saturday, Humble’s Turner Stadium

Region IV

Area

Cibolo Steele 28, Northside Brandeis 6

Laredo Alexander 35, Brownsville Pace 6

SA Reagan 51, Northside O’Connor 14

McAllen Memorial 28, Weslaco 14

Regional

Cibolo Steele (12-0) vs. Laredo Alexander (12-0), 7:30 p.m. Friday, Laredo’s Student Activity Complex

SA Reagan (11-1) vs. McAllen Memorial (12-0), 3 p.m. Saturday, McAllen

   (Copyright 2011 by The Associated Press.  All Rights Reserved.)

View Comments