High School Sports

Texas HS Football Playoff Scores, Pairings

View Comments

Sports Fan Insider

Keep up with your favorite teams and athletes with daily updates.
Sign Up

NORTH TEXAS (AP ) – Below are scores and updates from this week’s high school football playoff games.

 CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

Southlake Carroll (13-0) vs. Arlington Martin (12-1)

Dallas Skyline (13-0) vs. The Woodlands (12-1)

Fort Bend Hightower (11-2) vs. Pearland (11-2)

SA Madison 42, Harlingen 27

State Semifinals

Southlake Carroll-Arlington Martin winner vs. Dallas Skyline-The Woodlands winner, TBD

Fort Bend Hightower-Pearland winner vs SA Madison (10-4), TBD

——

   CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

Mansfield Timberview 32, Abilene 6

Spring Dekaney 28, Spring Westfield 18

Port Arthur Memorial 34, La Porte 6

Cibolo Steele (13-0) vs. SA Reagan (12-1)

State Semifinals

Mansfield Timberview (12-2) vs. Spring Dekaney (12-2), 2 p.m. Saturday, Round Rock’s Reeves Complex

Port Arthur Memorial (13-1) vs. Cibolo Steele-SA Reagan winner, TBD

——

   CLASS 4A DIVISION I

State Quarterfinals

Hewitt Midway 54, WF Rider 34

Tyler 45, Sherman 21

Pearland Dawson 27, Angleton 23

Lake Travis 14, Cedar Park 9

State Semifinals

Hewitt Midway (12-2) vs. Tyler (11-3), 7:30 p.m. Friday, Corsicana

Pearland Dawson (12-2) vs. Lake Travis (14-0), 8 p.m. Friday, Alamodome

——

   CLASS 4A DIVISION II

State Quarterfinals

Aledo 33, Stephenville 0

Corsicana 42, Kilgore 21

Manvel 38, La Marque 35

CC Calallen 45, Kerrville Tivy 15

State Semifinals

Aledo (12-2) vs. Corsicana (13-1), TBD

Manvel (14-0) vs. CC Calallen (13-1), noon Saturday, Alamodome

——

   CLASS 3A DIVISION I

State Semifinals

Alvarado 34, Henderson 13

Tyler Chapel Hill 21, West Columbia 16

State Championship

Alvarado (14-0) vs. Tyler Chapel Hill (14-0), 7:30 p.m. Friday, Arlington’s Cowboys Stadium

——

   CLASS 3A DIVISION II

State Quarterfinals

Monahans 27, Shallowater 20

Argyle 51, Gilmer 35

Coldspring-Oakhurst 35, West Orange-Stark 13

Devine (13-0) vs. Wimberley (12-0)

State Semifinals

Monahans (12-2) vs. Argyle (13-1), 7:30 p.m. Friday, Abilene Wylie HS

Coldspring-Oakhurst (14-0) vs. Devine-Wimberley winner, TBD

——

   CLASS 2A DIVISION I

State Quarterfinals

Muleshoe 43, Eastland 36

Melissa 35, Daingerfield 14

Tatum 34, Crockett 33

Hempstead 35, Blanco 12

State Semifinals

Muleshoe (12-1) vs. Melissa (11-1), 7 p.m. Friday, Sweetwater

Tatum (12-2) vs. Hempstead (13-0), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

——

   CLASS 2A DIVISION II

State Quarterfinals

Cisco 34, Holliday 0

Corsicana Mildred 49, Gunter 0

Lexington 47, Arp 20

Refugio 41, Sonora 24

State Semifinals

Cisco (13-0) vs. Corsicana Mildred (13-0), 7:30 p.m. Friday, Mansfield’s Newsom Stadium

Lexington (11-2) vs. Refugio (13-0), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Heroes Stadium

——

   CLASS 1A DIVISION I

State Quarterfinals

Stamford 49, Seymour 20

Mart 35, Muenster 29

Garrison 31, Lovelady 0

Mason 55, Shiner 7

State Semifinals

Stamford (12-2) vs. Mart (11-2), 7:30 p.m. Friday, Brownwood

Garrison (12-1) vs. Mason (13-0), 7:30 p.m. Friday, Waco’s Floyd Casey Stadium

——

   CLASS 1A DIVISION II

State Quarterfinals

Wellington 20, Springlake-Earth 14

Munday 35, Windthorst 28

Tenaha 55, Mount Enterprise 6

Burton 55, Falls City 30

State Semifinals

Wellington (13-0) vs. Munday (12-2), 7:30 p.m. Friday, Childress

Tenaha (12-0) vs. Burton (12-2), 7:30 p.m. Friday, A&M Consolidated HS

——

   SIX-MAN DIVISION I

State Semifinals

Borden County 61, Turkey Valley 56

Throckmorton (12-0) vs. Abbott (11-2)

State Championship

Borden County (13-1) vs. Throckmorton-Abbott winner, 2 p.m. Saturday, Abilene’s Shotwell Stadium

——

   SIX-MAN DIVISION II

State Semifinals

Matador Motley County 84, Sterling City 36

Richland Springs 54, Newcastle 8

State Championship

Matador Motley County (13-1) vs. Richland Springs (14-0), 7 p.m. Saturday, Abilene’s Shotwell Stadium

   (Copyright 2011 by The Associated Press.  All Rights Reserved.)

View Comments